Fastmonterat anläggningssystem för markmontering | Utvecklat för solkraftverk på 1 MW–500 MW+ världen över
Att välja rätt solkraftsanläggning på mark är ett av de mest avgörande besluten i alla storskaliga PV-projekt. Monteringsystemet utgör cirka 8–12 % av den totala projektets CAPEX, men ett dåligt val av konstruktion, korrosionsskydd eller grundläggningsstrategi kan öka din LCOE med 5–15 % under tillgångens livscykel genom högre underhållskostnader, för tidig försämring och oplanerad driftstopp.
Det fasta 10°-lutningsystemet för anläggningar på marken är avsett att eliminera dessa risker för projektutvecklare, EPC-entreprenörer och oberoende elproducenter (IPP). Systemet tillverkas av höghållfast strukturstål av kvalitet Q235B/Q355B med ytbehandling i form av varmförzinkning (HDG) eller Zn-Al-Mg-beläggning och har en dimensionerad livslängd på 25 år i alla driftmiljöer – från Sahara till kusten vid Nordsjön, från tropiska områden i Sydostasien till högplatåer i Andes.
Vad som skiljer detta system från vanliga rackningslösningar:
Fullständig strukturberegning levereras med varje beställning – inte bara en materiallista. Vårt ingenjörsteam utför vindlastanalys enligt EN 1991-1-4, snölastverifiering enligt EN 1991-1-3 samt seismisk dimensionering enligt EN 1998 där det krävs, allt justerat till ditt projekts exakta GPS-koordinater och lokala dimensioneringsregler.
Tre grundalternativ från en leverantör – markskruv, drivna pålar och betong – så att du kan optimera både för geotekniska förhållanden och byggbudget utan att hantera flera leverantörer.
Fabriksmonterade delarrayer – 2×10-, 2×12- eller 2×14-modularrayer levereras med balkar, skenor och fästdon redan monterade, vilket minskar arbetsinsatsen på plats med upp till 40 % och minskar installationsfel som orsakar omarbete och förseningar.
klar för 1500 V-system – utformad för moderna högspännings-PV-arkitekturer som minskar BOS-kostnaden per watt.
Oavsett om du anbudsar ett 50 MW stort statligt solkraftverk i Västafrika, bygger ett 200 MW stort IPP-projekt i Mellanöstern eller expanderar en kommersiell hybridinstallation från tak till mark i Europa – detta system ger den strukturella säkerhet som din finansiella modell kräver.
1. Hög strukturell hållfasthet för långspann och högdensitetsarrayer
Storskaliga projekt kräver färre rader med högre modultäthet per rad för att minimera markanvändning och anläggningsarbeten. Vårt system använder Q355B låglegerad konstruktionsstål för primära bärande delar, vilket ger 40 % högre flytgräns än standard-Q235B samtidigt som utmärkt svetsbarhet och kallformningskarakteristik bibehålls.
Metriska |
Q235B Standard |
Q355B Uppgradering |
Yardfasthet |
235 MPa |
355 MPa |
Dragfastighet |
370–500 MPa |
470–630 MPa |
Rekommenderad spännvidd |
Upp till 30 m per rad |
Upp till 45 m per rad |
Postspansering |
Var 3–4 m |
Var 4–6 m |
För projekt i regioner med utmanande geotekniska förhållanden – svällande lera, löst sand, hög grundvattennivå – minskar Q355B-alternativet antalet krävda fundamentpunkter, vilket direkt sänker kostnaderna för påldrivning och anläggningsarbeten.
2. Flernivåkorrosionsskydd utformat för Er plats
Korrosion är den tysta mördaren av solenergiinvesteringars avkastning. Vi kartlägger ditt projektets ISO 9223-kategori för atmosfärisk korrosivitet för att välja rätt ytbearbetning:
Korrosivitetskategori |
Typiska platsförhållanden |
Rekommenderad behandling |
C2 (Låg) |
Landlig inland, låg luftfuktighet |
HDG ≥ 55 μm (ISO 1461) |
C3 (Medium) |
Stadsk/industriell inland |
HDG ≥ 70 μm + valfri topplack |
C4 (Hög) |
Kustnära 1–10 km, tropiskt klimat |
HDG ≥ 85 μm eller Zn-Al-Mg |
C5 (Mycket hög) |
Utomhus <1 km, tung industri |
Zn-Al-Mg-legeringsbeläggning + HDG ≥ 100 μm |
Varför Zn-Al-Mg är viktigt: Till skillnad från standard-HDG bildar Zn-Al-Mg-beläggningar en tät, självläkande patina som aktivt täcker skurna kanter och repor – de vanligaste felkällorna i fältmonterade stålkonstruktioner. Oberoende saltnebelsprovning (ASTM B117) visar att Zn-Al-Mg-belagda förbindningsdelar överlever mer än 3 000 timmar utan röd rost, jämfört med 1 000–1 500 timmar för standard-HDG.
3. Snabbare installation = tidigare anslutning till elnätet = tidigare intäkter
Varje vecka med försenad idrifttagning kostar ett 50 MW-kraftverk cirka 15 000–25 000 USD i förlorad intäkt vid typiska PPA-avtal.
Förmonterade delarrayer med förmonterade skenor och förbindningsdelar
Färgkodad, partipackad utrustning per arrayzon
Kopplingar utan verktyg för sken-till-balk-fogar (patenterad konstruktion)
Standardiserade stolpfästen till balk – en fästtyp för alla anslutningar
Verkliga resultat från ett 30 MW-projekt i Burkina Faso: EPC-entreprenören rapporterade en toppinstallationstakt på 4,2 MW/dag med sex arbetslag, jämfört med 2,8 MW/dag för konventionella skruvmonterade system – en produktivitetsökning på 50 %.
4. Tre grundsystem, en teknisk partner
Funderingstyp |
Bäst för |
Nyckelfördel |
Markskruv |
Sand, lera, mjuk jord, avlägsna platser |
Ingen betong, ingen härdningstid, 60 % snabbare |
Driven påle |
Fast jord, stora platta platser |
Lägsta kostnad per grundpunkt i stor skala |
Betong |
Stenig terräng, områden med starka vindar |
Maximal stabilitet, komplex geologi |
För en typisk 50 MW-plats med blandade markförhållanden kan en hybridansats (markskruvar för 70 % av platsen, drivna pålar för 30 %) minska den totala grundkostnaden med 15–20 % jämfört med enbart betongbaserad konstruktion.
5. Utformad för extrema miljöbelastningar
Lasttyp |
Designförmåga |
Tillämplig standard |
Vindlast |
Upp till 50 m/s (180 km/h, cyklon kategori 3) |
EN 1991-1-4 / ASCE 7 |
Snöbelastning |
Upp till 5 400 Pa |
EN 1991-1-3 / JIS C 8955 |
Seismisk |
Analys av svarspektrum tillgänglig |
EN 1998 / IBC |
Temperatur |
driftområde från −40 °C till +60 °C |
Materialtester certifierade |
Insamling av indata (dag 0): Projektets GPS-koordinater, modulens datablad, geoteknisk rapport, mål-DC-effekt
Beräkning av laster (dag 1–2): Dimensionerande vindhastighet, terrängkategori, topografifaktor, snölast enligt tillämplig byggnorm. I regioner utan officiella vindkartor använder vi ERA5-omberäkningsdata (timvisa uppgifter från 40 år)
Strukturell modellering (dag 2–3): Modellering i SAP2000 eller RFEM, inklusive postbuckling, böjmoment i skenor/balkar, anslutningsdimensionering och verifiering av grundkapacitet
Optimeringsloop (dag 3–4): Materialoptimering — justering av avstånd mellan stolpar, tvärsnitt och nedgrävningsdjup — för att minimera den totala installerade kostnaden samtidigt som säkerhetsfaktorn bibehålls på ≥1,5
Leveranser (dag 4–5): Strukturteknisk beräkningsrapport (PDF, stämplad), generella ritningar (DWG + PDF), grundlayout med GPS-koordinater, detaljerad materiallista med priser, installationsmanual
Parameter |
Specificitet |
Strukturtyp |
Fastvinklad markmontering |
Tiltvinkel |
10° (fast); justerbara serier med 15–30° finns också tillgängliga |
Modulorientering |
Porträttläge (2P); landskapsläge finns också tillgängligt |
Moduluppdelning |
2×10 / 2×12 / 2×14 (anpassat efter begäran) |
Primär Material |
Konstruktionsstål Q235B / Q355B (GB/T 1591) |
Ytbehandling |
Högtrycksverzinkning (ISO 1461) / zink-aluminium-magnesium-legeringsbeläggning |
Korrosionsskydd |
Korrosionsklass C3–C5 (ISO 12944) |
Design vindlast |
Upp till 50 m/s |
Dimensionerande snölast |
Upp till 5 400 Pa |
Systemspänning |
1000 V / 1500 V likspänning |
Fundamenttyper |
Markskruv / drivpåle / betong |
Designlivslängd |
25 år |
Konstruktionsgaranti |
25 år |
Konstruktionsstandarder |
EN 1990–1998, ASCE 7, AS/NZS 1170, JIS C 8955 |
Modulkompatibilitet |
Longi, JA Solar, Jinko, Trina, Canadian Solar, Risen, samt alla större rammonterade moduler |
Storskaliga solkraftverk (10 MW–500 MW+)
Oberoende kraftproducenter (IPP) och offentliga upphandlingsprojekt
Jordbruks-PV (agrivoltaik)
Ökenkraftverk (MENA-regionen)
Kust- och öprojekt
Bergs- och höghöjdssituerade anläggningar
Gruvdrift och återanvändning av förorenade områden
Industriparks tak- och markbaserade hybridinstallationer
Skruvgrundläggning: Ø68–114 mm, längd 1200–2500 mm, utdragningshållfasthet 20–50 kN, 150–250 skruvar/dag per maskin. Ingen betong, återanvändbar.
Slagna pålar: C100–C150 kanalprofiler, inbäddningsdjup 1,2–2,5 m, 300–500 pålar/dag per maskin. Lägsta kostnad per påle vid storskalig produktion.
Betonggrundläggning: Gjuten på plats eller färdigbetong. EN 1992 / ACI 318-kompatibel. För bergigt terräng och områden med starka vindar.
Steg |
Verksamhet |
Tid (50 MW, 6 arbetslag) |
Kvalitetskontroll |
1 |
Områdesundersökning och markering av layout |
2–3 dagar |
GPS-verifiering av grundläggningskoordinater |
2 |
Grundläggning |
15–25 dagar |
Utdragningsprov (1 per 200 grundläggningar) |
3 |
Efter installation |
58 dagar |
Höjd på påltopp ±5 mm längs raden |
4 |
Huvudstrålkombination |
8–12 dagar |
Kontroll av skruvdragning för fästplåt (10 % provtagning) |
5 |
Rälsinstallation |
10–15 dagar |
Rälsens rakhet; jordförbindelsekontinuitet |
6 |
Modulmontering |
15–20 dagar |
Moduljustering; strängspänningskontroll |
7 |
Slutlig Inspektion |
2–3 dagar |
Fullständig skruvdragningsgranskning; utförd installation jämförd med konstruktion |
Total mekanisk installation: cirka 45–55 arbetsdagar för 50 MW.
30 MW Burkina Faso, Västafrika: Q355B med HDG ≥85 μm (C4). Grundskruvfundament (Ø76 mm, 1600 mm) eliminerade betonglogistik. 2×14-layout. 52 arbetsdagar till mekanisk färdigställning. Drift i mer än 3 år utan strukturella problem.
100 MW Al Dhafra, UAE: Zn-Al-Mg-legeringsbeläggning (ekvivalent med C5). Nedsivningspålar med 2,5 m inbäddning för sabkha-förhållanden. 2×12-layout, 10° lutning. Maximal installationshastighet 6,1 MW/dag. Årliga strukturella O&M-kostnader 40 % lägre än ökenreferensen.
20 MW agrivoltaik, Extremadura, Spanien: Höjd struktur med minst 1,5 m markavstånd för fårbetesdrift. Justerbara stolpar (1,5–2,2 m höjd) för terräng med lutning på 3–5 %. 2×10-layout. Identifierad i EU:s rapport om bästa praxis för agrivoltaik 2024.
Område |
Designkod |
Vindkod |
Europa / Afrika / Mellanöstern |
EN 1993-1-1 |
EN 1991-1-4 |
Nordamerika |
AISC 360 |
ASCE 7-22 |
Australien / Nya Zeeland |
AS/NZS 4600 |
AS/NZS 1170.2 |
Japan |
JIS C 8955 |
JIS C 8955 |
Fabrikscertifieringar: ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 45001:2018, EN 1090-1 EXC2 (CE-märkning tillåten)
Kapacitet |
Vad det innebär för ditt projekt |
mer än 20 års tillverkning av stålkonstruktioner |
Optimerad tvärsnittsdesign – mindre stål per MW |
Fullständig egen produktionslinje |
Ingen kvalitetsrisk från underentreprenörer |
ISO-certifierad fabrik |
EN 1090-1 EXC2-kompatibel |
Professionellt ingenjörsteam |
15+ strukturingenjörer, SAP2000/RFEM in-house |
Global projektupplevd |
30+ länder över 5 kontinenter |
Strikt kvalitetskontroll |
MTC-verifiering, inspektion under produktionen, förfraktninggranskning |
Snabb leverans |
4–6 veckor standard; expressleverans på 2–3 veckor tillgänglig |
Teknisk support under hela livscykeln |
Från förbudsfasens ingenjörsarbete till strukturinspektion år 5 |


Fråga 1. Kan ni designa monteringsstrukturen enligt vårt specifika projekt?
Ja. Varje beställning inkluderar projekt-specifika strukturberekningar, layoutritningar och materiallista (BOM). Komplett ingenjörsdokumentation levereras inom 5 arbetsdagar efter mottagande av era projektdata.
Q2. Vilka internationella strukturella standarder följer ni?
Vi designar enligt EN 1993, ASCE 7, AS/NZS 1170, JIS C 8955 och andra nationella standarder. Fabriken har EN 1090-1 EXC2-certifiering för CE-märkta strukturella komponenter.
Q3. Vilken grundläggningsoption bör jag välja?
Beror på markens bärförmåga, grundvatten, korrosivitet och budget. Vi rekommenderar först en geoteknisk undersökning. Vårt team levererar en jämförelserapport för grundläggningar som omfattar kostnad, tidsschema och risk. En hybridlösning (skruv + påle) är ofta optimal.
Q4. Vad är konstruktionslivslängden och garantin?
konstruktionslivslängd på 25 år. Strukturell garanti på 25 år för HDG- och Zn-Al-Mg-produkter. Den faktiska livslängden i C3–C4-miljöer överstiger vanligtvis 30 år.
Q5. Erbjuder ni vindtunneltester?
Beräkningar enligt gällande regelverk för standardprojekt. Vindtunneltester genom partnerlaboratorier för projekt på 100 MW eller vid komplex terräng. CFD-analys är tillgänglig för platser nära byggnader eller terrängformationer.
Q6. Vad är minimibeställningskvantiteten?
500 kW (ungefär en 40 fot lång containertyp) för första utvärderingen. Flexibla partisändningar för återkommande EPC-kunder.
Fråga 7. Kan ni leverera installationsverktyg?
Momentnycklar, hydrauliska påldrivare och jordskruvadapter finns tillgängliga att hyra eller köpa. På plats installationssupervision är tillgänglig för stora projekt.
# |
Sektion |
Rekommendation |
Format |
1 |
Hjälte |
Drönarbild på färdig solkraftsanläggning för elproduktion i storskalig utsträckning |
1920×750 pixlar |
2 |
Översikt |
3D-illustration med delad vy och etiketterade komponenter |
1200×800 pixlar |
3 |
Strukturstyrka |
Jämförelsegrafik av tvärsnitt mellan Q235B och Q355B |
800×600 pixlar |
4 |
Korrosion |
Makrofoto: Jämförelse mellan HDG- och Zn-Al-Mg-ytor |
600×400 px |
5 |
Installation |
Tidssekvens: Bar mark → moduler |
1000×400 px |
6 |
Grunden |
Trepanel: markskruv / drivna pålar / betongtvärsnitt |
1200×500 px |
7 |
Teknik |
femstegsprocessflödesdiagram |
1000×500 px |
8 |
Fallstudie Burkina Faso |
Foto från platsen under installation |
800×600 pixlar |
9 |
Fallstudie UAE |
Från luften: Solkraftparken Al Dhafra |
800×600 pixlar |
10 |
Fallstudie Spanien |
Får som betar under en höjd monterad solcellsanläggning |
800×600 pixlar |
11 |
Installationsguide |
illustrerad guide i 7 steg |
1200×3000 pixlar |
12 |
Standarder |
Nätverk av certifieringsmärken |
800×200 pixlar |
13 |
Fabrik |
Produktionslinje / HDG-bad / kvalitetskontrollstation |
1200×700 pixlar |
14 |
Team |
Ingenjörsteamet på arbete |
800×500 px |
15 |
CTA |
Produktrendering med kontaktformulärsöverlägg |
1920×500 px |
Primära: fast lutningsmarkmonteringssystem, solmonteringssystem för storskalig elproduktion, solmarkmonteringssystem, markmonterat PV-rackningssystem
Sekundära: solfarmsmonteringssystem, fast lutningsolrackning, tillverkare av solmonteringssystem för elproduktion, Q355B solmarkmontering, förmonterat solmonteringssystem, solfundament markskruv
Långsvansade: markmonterat solstruktursystem för 50 MW-projekt, tillverkare av solmonteringssystem enligt EN 1993, solmarkmontering med 25 års garanti, BOM-offert för solmonteringssystem