Fastvinklet anlægsjordmontagesystem | Konstrueret til solfarmsprojekter på 1 MW–500 MW+ verden over
At vælge det rigtige solcellesystem til montering på jord er en af de mest afgørende beslutninger i ethvert PV-anlæg til offentlig brug. Montagesystemet udgør ca. 8–12 % af de samlede kapitalomkostninger for projektet, men en dårlig valgt konstruktionsløsning, korrosionsbeskyttelse eller fundamentsstrategi kan øge din LCOE med 5–15 % over aktivets levetid som følge af højere vedligeholdelsesomkostninger, for tidlig nedbrydning og uforudset nedetid.
Det 10° faste-vinkel-anbragte anlægssystem til jordmontering er specielt udviklet til at eliminere disse risici for projektudviklere, EPC-entreprenører og uafhængige elproducenter (IPPs). Fremstillet af højstyrkestrukturstål Q235B / Q355B med overfladebehandling i varmdyppet galvanisering (HDG) eller Zn-Al-Mg-beskyttelse leverer dette system en designlevetid på 25 år i alle driftsmiljøer — fra Sahara til kysten ved Nordsøen, fra Sydøstasiens tropiske zoner til Andes' højdedistrikter.
Hvad gør dette system anderledes end almindelige rammesystemer:
Fuldstændig strukturel beregning leveres med hver ordre — ikke kun en materialeliste. Vores ingeniørteam udfører vindlastanalyse i henhold til EN 1991-1-4, snebelastningsverifikation i henhold til EN 1991-1-3 og seismisk dimensionering i henhold til EN 1998, hvor det kræves, og alle beregninger justeres præcist til dit projekts GPS-koordinater og lokale dimensioneringsregler.
Tre fundamentmuligheder fra én leverandør — jordskruer, slået pæl og beton — så du kan optimere både for geotekniske forhold og bygningsbudget uden at skulle håndtere flere leverandører.
Fabriksmonterede underarrayer — 2×10-, 2×12- eller 2×14-modularrayer ankommer med bjælker, skinner og beslag allerede monteret, hvilket reducerer arbejdsindsatsen på stedet med op til 40 % og mindsker installationsfejl, der forårsager omstød og forsinkelser.
klar til 1500 V-system — designet til moderne højspændings-PV-arkitekturer, der reducerer BOS-omkostninger pr. watt.
Uanset om du udbeder en 50 MW offentlig solpark i Vestafrika, bygger et 200 MW IPP-projekt i Mellemøsten eller udvider en kommerciel tag-til-jord-hybridinstallation i Europa, giver dette system den strukturelle sikkerhed, som din finansmodel kræver.
1. Høj strukturel styrke til langspændte, højtætte arrayer
Projekter i stor målestok kræver færre rækker med højere modultæthed pr. række for at minimere arealforbruget og bygningsarbejdet. Vores system anvender Q355B lav-legeret konstruktionsstål til primære bærende dele, hvilket giver 40 % højere flydegrænse end standard Q235B, samtidig med at det bibeholder fremragende svejseegenskaber og koldformningsegenskaber.
Metrisk |
Q235B Standard |
Q355B Opgradering |
Trækhalsningsgrænse |
235 MPa |
355 MPa |
Trækfasthed |
370–500 MPa |
470–630 MPa |
Anbefalet spændvidde |
Op til 30 m pr. række |
Op til 45 m pr. række |
Søjleafstand |
Hver 3–4 m |
Hver 4–6 m |
For projekter i regioner med udfordrende geotekniske forhold – ekspansiv ler, løs sand, højt grundvandsspejl – reducerer Q355B-valgmuligheden antallet af fundamenteringspunkter, hvilket direkte sænker pæle- og bygningsarbejdskomponenterne.
2. Flertieret korrosionsbeskyttelse udviklet til din lokalitet
Korrosion er den stille dræber af solenergiaktivers afkast. Vi kortlægger din projekts ISO 9223-atmosfærisk korrosivitetskategori for at vælge den rigtige overfladebehandling:
Korrosivitetskategori |
Typiske stedsbetingelser |
Anbefalet behandling |
C2 (Lav) |
Landlig indland, lav luftfugtighed |
HDG ≥ 55 μm (ISO 1461) |
C3 (Medium) |
Urbant/industrielt indland |
HDG ≥ 70 μm + valgfrit topcoat |
C4 (Høj) |
Kystnære områder (1–10 km), tropisk |
HDG ≥ 85 μm eller Zn-Al-Mg |
C5 (Meget høj) |
Offshore (<1 km), tung industri |
Zn-Al-Mg-legeringsbelægning + HDG ≥ 100 μm |
Hvorfor Zn-Al-Mg er afgørende: I modsætning til standard HDG danner Zn-Al-Mg-belægninger en tæt, selvhejlende patina, der aktivt forsegler skår og ridser – de hyppigst forekommende svigtsteder i feltmonterede stålkonstruktioner. Uafhængige salt-sprøjteprøver (ASTM B117) viser, at Zn-Al-Mg-belagte beslag overlever mere end 3.000 timer uden rød rust i modsætning til 1.000–1.500 timer for standard HDG.
3. Hurtigere installation = tidligere nettilslutning = tidligere indtjening
Hver uge med udsat idriftsættelse koster et 50 MW-anlæg ca. 15.000–25.000 USD i tabt indtjening ved typiske PPA-afgørelser. Vores formonterede modultilgang sigter på den enkelte største årsag til tidsrisiko på byggepladsen: mekanisk monteringsarbejde.
Formonterede undergrupper med formonterede skinneprofiler og beslag
Farvemærket, batch-pakket hardware pr. gruppezone
Klipforbindelser uden værktøj til skinne-bjælke-forbindelser (patenteret design)
Standardiserede stolpe-bjælke-klemmer – én klemmetype til alle forbindelser
Reelle resultater fra et 30 MW-projekt i Burkina Faso: EPC-entreprisøren rapporterede en topinstallationsrate på 4,2 MW/dag med 6 hold, sammenlignet med 2,8 MW/dag for konventionelle bolt-sammenmonterede systemer – en produktivitetsforbedring på 50 %.
4. Tre fundament-systemer, én ingeniørpartner
Fundamenttype |
Bedst til |
Nøglefordel |
Jordskrue |
Sand, ler, blødt jordlag, fjerne lokaliteter |
Ingen beton, ingen udstødningsperiode, 60 % hurtigere |
Slået pæl |
Fast jord, store flade lokaliteter |
Laveste omkostning pr. fundamentpunkt i stor skala |
Beton |
Klippeagtig terræn, områder med kraftig vind |
Maksimal stabilitet, kompleks geologi |
For en typisk 50 MW-lokalitet med blandede jordforhold kan en hybride tilgang (jordskruer til 70 % af lokaliteten, slåede pæle til 30 %) reducere de samlede fundamentomkostninger med 15–20 % i forhold til en kun-beton-baseret design.
5. Udviklet til ekstreme miljøbelastninger
Belastningstype |
Designevne |
Gældende standard |
Vindbelastning |
Op til 50 m/s (180 km/t, kategori 3-cyklon) |
EN 1991-1-4 / ASCE 7 |
Snegelast |
Op til 5.400 Pa |
EN 1991-1-3 / JIS C 8955 |
Seismisk |
Analyse af respons-spektrum tilgængelig |
EN 1998 / IBC |
Temperatur |
driftsområde fra −40 °C til +60 °C |
Materialeprøvning certificeret |
Indsamling af data (dag 0): Projektets GPS-koordinater, moduldatasheet, geoteknisk rapport, målrettet DC-effekt
Belastningsberegning (dag 1–2): Dimensionerende vindhastighed, terrænkategori, topografifaktor, snølast i henhold til gældende regelsæt. I regioner uden officielle vindkort anvender vi ERA5-genanalyse-data (40 års timebaserede optagelser)
Strukturel modellering (dag 2–3): SAP2000 / RFEM-modellering inklusiv post-buklingsanalyse, skinne-/bjælke-bøjningsmomenter, forbindelsesudformning, verifikation af fundamentsbæreevne
Optimeringsrunde (dag 3–4): Materialeoptimering — justering af postafstand, profiler og nedgravningdybde — for at minimere den samlede installeret omkostning, samtidig med at sikkerhedsfaktoren forbliver ≥1,5
Leverancer (dag 4–5): Strukturel beregningsrapport (PDF, stempelt), generelle anlægsplaner (DWG + PDF), fundamentslayout med GPS-koordinater, detaljeret materialeliste med priser, installationsvejledning
Parameter |
Specifikation |
Strukturtype |
Fastvinklet jordmontering |
Tiltvinkel |
10° (fast); justerbare serier på 15–30° er også tilgængelige |
Modulorientering |
Portrætsretning (2P); landskabsretning er også tilgængelig |
Modulopsætning |
2×10 / 2×12 / 2×14 (tilpasset efter anmodning) |
Primært Materiale |
Konstruktionsstål Q235B / Q355B (GB/T 1591) |
Overfladebehandling |
HDG (ISO 1461) / Zn-Al-Mg-legeringsbelægning |
Korrosionsbeskyttelse |
C3–C5 (ISO 12944) |
Design vindlast |
Op til 50 m/s |
Design-snebelastning |
Op til 5.400 Pa |
Systemspænding |
1000 V / 1500 V DC |
Fundamenttyper |
Jordskruer / Slynget pæl / Beton |
Designlivstid |
25 år |
Konstruktionsgaranti |
25 år |
Designstandarder |
EN 1990–1998, ASCE 7, AS/NZS 1170, JIS C 8955 |
Modulkompatibilitet |
Longi, JA Solar, Jinko, Trina, Canadian Solar, Risen, alle større rammebaserede moduler |
Store solkraftværker (10 MW–500 MW+)
Uafhængige kraftproducenter og statslige udbud
Landbrugssolceller (agrivoltaik)
Ørken-solkraftstationer (MENA)
Kyst- og ø-projekter
Bjerget- og højhedsprojekter
Mineriproduktion og genanvendelse af forurenet jord
Industriparkers tag- og jordbaserede hybridløsninger
Jordskruer som fundament: Ø68–114 mm, længde 1200–2500 mm, trækstyrke 20–50 kN, 150–250 skruer/dag pr. maskine. Ingen beton, genbrugelige.
Slået på pæle som fundament: C100–C150 kanalsektioner, indbygning 1,2–2,5 m, 300–500 pæle/dag pr. maskine. Laveste omkostning pr. pæl ved stor skala.
Betongrundlag: Støbt på stedet eller færdigstøbt. Overholder EN 1992 / ACI 318. Til klippeagtig terræn og områder med høj vindlast.
Trin |
Aktivitet |
Varighed (50 MW, 6 hold) |
Kvalitetskontrol |
1 |
Placeringssurvey og markering af anlægsgrundlag |
2–3 dage |
GPS-verifikation af grundlagskoordinater |
2 |
Fundamentmontage |
15–25 dage |
Træktest (1 pr. 200 grundlag) |
3 |
Montage efter installation af stolper |
58 dage |
Højde over jorden for pæletop ±5 mm langs rækken |
4 |
Hovedstrålemontering |
8–12 dage |
Bøsningstørkkontrol (10 % stikprøve) |
5 |
Skinneinstallation |
10–15 dage |
Skinnes ligeled; jordforbindelseskontinuitet |
6 |
Modulmontering |
15–20 dage |
Moduljustering; strengspændingskontrol |
7 |
Slut Inspektion |
2–3 dage |
Komplet drejningsmomentrevision; faktisk udførelse versus design |
Total mekanisk installation: cirka 45–55 arbejdsdage for 50 MW.
30 MW Burkina Faso, Vestafrika: Q355B med HDG ≥85 μm (C4). Jordskruer som fundament (Ø76 mm, 1600 mm) eliminerede betonlogistik. 2×14-layout. Mekanisk færdiggørelse på 52 arbejdsdage. Drift i over 3 år uden strukturelle problemer.
100 MW Al Dhafra, UAE: Zn-Al-Mg-legeringsbelægning (svarende til C5). Sænket pæl med 2,5 m inddybning til sabkha-forhold. 2×12-layout, 10° hældning. Maksimal installationshastighed: 6,1 MW/dag. Årlig strukturel O&M-omkostning 40 % under ørkenbenchmark.
20 MW agrofotovoltaik, Extremadura, Spanien: Hævet konstruktion med mindst 1,5 m fri højde over jorden til fårgræsning. Justerbare stolper (1,5–2,2 m) til terræn med 3–5 % hældning. 2×10-layout. Nævnt i EU’s rapport om bedste praksis inden for agrofotovoltaik 2024.
Område |
Designkode |
Vindkode |
Europa / Afrika / Mellemøsten |
EN 1993-1-1 |
EN 1991-1-4 |
Nordamerika |
AISC 360 |
ASCE 7-22 |
Australien / New Zealand |
AS/NZS 4600 |
AS/NZS 1170.2 |
Japan |
JIS C 8955 |
JIS C 8955 |
Fabrikscertificeringer: ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 45001:2018, EN 1090-1 EXC2 (CE-mærkning tilladt)
EVNERSKAB |
Hvad det betyder for dit projekt |
over 20 års fremstilling af stålkonstruktioner |
Optimeret profiludformning – mindre stål pr. MW |
Fuldstændig egen produktionslinje |
Ingen kvalitetsrisiko fra underentreprenører |
ISO-certificeret fabrik |
Overholder EN 1090-1 EXC2 |
Professionelt ingeniørteam |
15+ strukturingeniører med SAP2000/RFEM internt |
Verdensomspændende projekterfaring |
30+ lande på 5 kontinenter |
Strenge kvalitetskontrol |
MTC-verifikation, procesinspektion og forudgående afsendelsesrevision |
HURTIG LEVERING |
standardtid: 4–6 uger; ekspreslevering på 2–3 uger tilgængelig |
Fuld livscyklus teknisk support |
Fra forudgående budgivningsingeniørarbejde til strukturel inspektion i år 5 |


Q1. Kan I udforme monteringsstrukturen efter vores specifikke projekt?
Ja. Hver ordre inkluderer projekt-specifikke strukturelle beregninger, layouttegninger og en materialeliste (BOM). Komplet ingeniørpakke leveres inden for 5 arbejdsdage efter modtagelse af jeres projektoplysninger.
Q2. Hvilke internationale strukturelle standarder overholder I?
Vi designer i henhold til EN 1993, ASCE 7, AS/NZS 1170, JIS C 8955 og andre nationale standarder. Værkstedet har EN 1090-1 EXC2-certificering for CE-mærkede strukturelle komponenter.
Q3. Hvilken fundamentsoption skal jeg vælge?
Det afhænger af jordens bæreevne, grundvandsforhold, korrosivitet og budget. Vi anbefaler først en geoteknisk undersøgelse. Vores team leverer en sammenligningsrapport for fundamenter, der dækker omkostninger, tidsplan og risici. En hybride fremgangsmåde (skruefundamenter + påle) er ofte den optimale løsning.
Q4. Hvad er designlevetiden og garantien?
designlevetid på 25 år. Strukturel garanti på 25 år for HDG- og Zn-Al-Mg-produkter. Den faktiske levetid i C3–C4-miljøer overstiger typisk 30 år.
Q5. Leverer I vindtunneltests?
Beregninger baseret på gældende regelsæt for almindelige projekter. Vindtunneltests udføres via partnerlaboratorier for projekter på 100 MW eller komplekse terrænforhold. CFD-analyse er tilgængelig for lokaliteter i nærheden af bygninger eller terrænformationer.
Q6. Hvad er den mindste ordremængde?
500 kW (cirka én 40-fod-container) til første evaluering. Fleksible parti-leverancer til gentagne EPC-kunder.
Q7. Kan I levere installationsværktøjer?
Drejekraftnøgler, hydrauliske pælhæmmere og jordskruetilpasninger er tilgængelige til udlejning eller køb. På-stedet installationsovervågning er tilgængelig for store projekter.
# |
Afsnit |
Anbefaling |
Format |
1 |
Helt |
Droneoptagelse af færdigstillet solkraftanlæg til brugsmål |
1920 × 750 px |
2 |
Oversigt |
3D-eksplosionsbillede med mærkede komponenter |
1200 × 800 px |
3 |
Strukturstyrke |
Sammenligningsdiagram for tværsnit af Q235B og Q355B |
800 × 600 px |
4 |
Korrosion |
Makrofotografi: Sammenligning af HDG- og Zn-Al-Mg-overflader |
600×400 px |
5 |
Montering |
Tidsforskydningssekvens: bar jord → moduler |
1000×400 px |
6 |
Fundamenter |
Trepannelsillustration: jordskruer / dybtrumlede pæle / beton tværsnit |
1200×500 px |
7 |
Ingeniørvidenskab |
processtrømmediagram med 5 trin |
1000×500 px |
8 |
Case: Burkina Faso |
Foto fra installationsstedet |
800 × 600 px |
9 |
Case UAE |
Luftbillede: Solparken Al Dhafra |
800 × 600 px |
10 |
Case Spanien |
Fåre, der græsser under hævet PV-anlæg |
800 × 600 px |
11 |
Installationsvejledning |
illustreret guide i 7 trin |
1200×3000 px |
12 |
Standarder |
Certificeringsmærke-grid |
800×200 px |
13 |
Fabrik |
Produktionslinje / HDG-bad / QC-station |
1200×700 px |
14 |
Team |
Ingeniørteammet i arbejde |
800×500 px |
15 |
CTA |
Produktrendering med kontaktformular-overlæg |
1920×500 px |
Primære: faste hældnings-systemer til jordmontering, solmontagesystemer til forsyningsdriftsstørrelse, solmontagesystemer til jordmontering, PV-racksystemer til jordmontering
Sekundære: solfarmsmontagesystemer, faste hældnings-solracksystemer, producenter af solmontagesystemer til forsyningsdrift, Q355B solmontagesystemer til jordmontering, formonterede solmontagesystemer, jordskruer til solfundamenter
Langsvævede: solmontagestruktur til jordmontering til 50 MW-projekt, producenter af solmontagestrukturer i henhold til EN 1993, solmontagesystem til jordmontering med 25 års garanti, BOM-tilbud for solmontagesystem