Rögzített dőlésszögű nagyüzemi földi felszerelési rendszer | 1 MW–500 MW+ napenergiafarmokhoz világszerte tervezve
A megfelelő talajra szerelhető napelemes szerkezet kiválasztása bármely ipari méretű napelemes projekt egyik legfontosabb döntése. A rögzítőrendszer a teljes projekt tőkeköltségének (CAPEX) körülbelül 8–12%-át teszi ki, de egy rossz döntés a szerkezeti kialakításban, a korrózióvédelemben vagy az alapozási stratégiában 5–15%-kal növelheti a berendezés élettartama alatt az áramtermelési költséget (LCOE), a magasabb karbantartási költségek, a korai minőségromlás és a tervezetlen leállások miatt.
A 10°-os rögzített dőlésszögű ipari földi rögzítési rendszer kifejezetten a projektfejlesztők, az EPC-kivitelezők és a független áramtermelők (IPP-k) számára készült, hogy kiküszöbölje ezeket a kockázatokat. A rendszert Q235B / Q355B nagy szilárdságú szerkezeti acélból gyártják, felületét forró–mángan–cink bevonattal (HDG) vagy cink–alumínium–magnézium bevonattal kezelik. A rendszer 25 év tervezési élettartamot biztosít az összes üzemeltetési környezetben – a Szaharától a Északi-tenger partjáig, Délkelet-Ázsiában a trópusi zónáktól az andok magashegyi síkságaiig.
Mi teszi ezt a rendszert eltérővé a közönséges tartószerkezetektől:
Minden megrendeléssel teljes szerkezeti számítás kerül szállításra – nem csupán anyaglista. Mérnöki csapatunk szélterhelés-számítást végez az EN 1991-1-4 szabvány szerint, hóterhelés-ellenőrzést az EN 1991-1-3 szabvány szerint, valamint szükség esetén földrengésbiztos tervezést az EN 1998 szabvány szerint, mindezt a projekt pontos GPS-koordinátái és helyi tervezési szabványai alapján kalibrálva.
Három alapozási lehetőség egyetlen szállítótól – talajcsavar, beverhető cölöp és betonalap – így optimalizálhatja a geotechnikai körülmények és az építési költségvetés szempontjából anélkül, hogy több beszállítót kellene kezelnie.
Gyári előszerelésű résztömbök – 2×10, 2×12 vagy 2×14 modultömb érkezik a gerendákkal, sínekkel és rögzítőelemekkel előre felszerelve, csökkentve az építési helyszíni munkaerő-igényt akár 40%-kal, és csökkentve a javításra szoruló hibákat okozó telepítési hibákat.
1500 V-os rendszerhez kész – új generációs, magasfeszültségű napelemes architektúrákhoz tervezve, amelyek csökkentik a BOS költséget watt-onként.
Akár egy 50 MW-os kormányzati napenergia-parkot pályáznak Nyugat-Afrikában, akár egy 200 MW-os IPP-projektet építenek a Közel-Keleten, akár egy kereskedelmi tetőről földre átmenő hibrid telepítést bővítenek Európában – ez a rendszer biztosítja azt a szerkezeti megbízhatóságot, amelyre pénzügyi modellje szüksége van.
1. Magas szerkezeti szilárdság hosszú távolságú, nagy sűrűségű tömbökhöz
A nagyüzemi projektekhez kevesebb sor és magasabb modulsűrűség szükséges soronként a földterület-felhasználás és az építőmérnöki munkák minimalizálása érdekében. Rendszerünk Q355B alacsonyan ötvözött szerkezeti acélt használ a fő teherhordó elemekhez, amely 40%-kal magasabb folyáshatárral rendelkezik, mint a szokásos Q235B, miközben kiváló hegeszthetőséget és hidegalakíthatóságot is biztosít.
A metrikus |
Q235B szabvány |
Q355B frissítés |
Folyáshatár |
235 MPa |
355 MPa |
Húzószilárdság |
370–500 MPa |
470–630 MPa |
Ajánlott támasztótávolság |
Legfeljebb 30 m soronként |
Legfeljebb 45 m soronként |
Tartóoszlopok távolsága |
Minden 3–4 méterenként |
Minden 4–6 méterenként |
Olyan régiókban, ahol nehéz geotechnikai körülmények uralkodnak – például duzzadó agyag, laza homok vagy magas talajvízszint – a Q355B megoldás csökkenti a szükséges alapozási pontok számát, így közvetlenül csökkentve a cölöpözési és építőmérnöki költségeket.
2. Többrétegű, helyszínre szabott korrózióvédelem
A korrózió a napenergia-eszközök hozamának csendes gyilkosa. Meghatározzuk a projekt ISO 9223-as légköri korróziós kategóriáját, és ehhez igazítjuk a megfelelő felületkezelést:
Korróziós kategória |
Tipikus helyszíni körülmények |
Ajánlott felületkezelés |
C2 (Alacsony) |
Falusi/távoli belső terület, alacsony páratartalom |
HDG ≥ 55 μm (ISO 1461) |
C3 (Közepes) |
Városi/ipari belső terület |
HDG ≥ 70 μm + választható fedőréteg |
C4 (Magas) |
Tengerparti terület (1–10 km), trópusi éghajlat |
HDG ≥ 85 μm vagy Zn-Al-Mg |
C5 (Nagyon magas) |
Tengerparti terület, 1 km-nél kisebb távolságban, nehézipari környezet |
Cink–alumínium–magnézium ötvözet bevonat + HDG ≥ 100 μm |
Miért fontos a cink–alumínium–magnézium bevonat: A szokásos HDG-vel ellentétben a cink–alumínium–magnézium bevonat sűrű, öngyógyuló patinát képez, amely aktívan lezárja a vágott éleket és karcolásokat – a mezőn összeszerelt acél szerkezetek leggyakoribb hibahelyeit. Független sópermetes tesztek (ASTM B117) szerint a cink–alumínium–magnézium bevonattal ellátott rögzítőelemek 3000 óránál többet bírnak el vörös rozsdamentesen, míg a szokásos HDG esetében ez az érték 1000–1500 óra.
3. Gyorsabb telepítés = korábbi hálózatra kapcsolás = korábbi bevétel
A bevezetés minden elmaradt hetének költsége egy 50 MW-os erőmű számára kb. 15 000–25 000 USD bevételkiesés a tipikus PPA-díjak mellett. Moduláris, előre összeszerelt megoldásunk a legnagyobb kockázati tényezőt célozza meg a helyszíni ütemtervben: a mechanikai összeszereléshez szükséges munkaerőt.
Előre összeszerelt résztömbök előre felszerelt sínekkel és rögzítőelemekkel
Színkódolt, tételenként csomagolt szerelvények az egyes tömbzónákhoz
Szerelés nélküli klipek a sínek és gerendák közötti kapcsolathoz (szabadalmazott megoldás)
Szabványosított oszlopra szerelhető rögzítők — egy típus minden csatlakozáshoz
Valós eredmény egy 30 MW-os projektből Burkina Fasóból: az EPC-kivitelező 4,2 MW/nap csúcs telepítési sebességet jelentett 6 brigáddal, szemben a hagyományos csavarozható rendszerek 2,8 MW/nap-jával — 50%-os termelékenység-növekedés.
4. Három alapozási rendszer, egy mérnöki partner
Alap típusa |
Legjobban alkalmas |
Fontos előny |
Talajcsavar |
Homok, agyag, lágy talaj, távoli helyszínek |
Nincs beton, nincs kötési idő, 60%-kal gyorsabb |
Bevert cölöp |
Kemény talaj, nagy sík területek |
Legalacsonyabb alapozási pontonkénti költség nagy léptékben |
Beton |
Köves terep, erős szélzónák |
Maximális stabilitás, összetett földtan |
Egy tipikus, 50 MW-os, vegyes talajviszonyokkal rendelkező telephely esetében egy hibrid megoldás (a telephely 70%-án csavaros alapozás, 30%-án beveréses cölöpök alkalmazása) 15–20%-kal csökkentheti az alapozási költségek összegét a kizárólag betonból készült tervezéshez képest.
5. Extrém környezeti terhelésekre optimalizált
Típus terhelés |
Tervezési képesség |
Alkalmazható szabvány |
Szélterhelés |
Legfeljebb 50 m/s (180 km/h, 3. kategóriás ciklon) |
EN 1991-1-4 / ASCE 7 |
Havaterhelés |
Legfeljebb 5400 Pa |
EN 1991-1-3 / JIS C 8955 |
Szeizmikus |
Válaszspektrum-analízis elérhető |
EN 1998 / IBC |
Hőmérséklet |
−40 °C-tól +60 °C-ig működési hőmérsékleti tartomány |
Anyagvizsgálatok tanúsítva |
Bemeneti adatok gyűjtése (0. nap): Projekt GPS-koordinátái, modul adatlapja, talajmechanikai jelentés, cél DC kapacitás
Terhelésszámítás (1–2. nap): Tervezési szélsebesség, terepkategória, terepalakulati tényező, hóterhelés a vonatkozó szabvány szerint. Olyan régiókban, ahol nincsenek hivatalos szélképek, az ERA5 újraanalízis adatokat használjuk (40 éves óránkénti rekordok)
Szerkezeti modellezés (2–3. nap): SAP2000 / RFEM modellezés, beleértve a kihajlási vizsgálatot, sínek/tartószerkezetek hajlítónyomatékait, csatlakozások tervezését és alapozási teherbírás ellenőrzését
Optimalizációs ciklus (3–4. nap): Anyagfelhasználás optimalizálása – oszloptávolság, keresztmetszetek és beágyazási mélység módosításával – a teljes telepítési költség minimalizálása mellett ≥1,5 biztonsági tényező fenntartásával
Kiadandó dokumentumok (4–5. nap): Szerkezeti számítási jelentés (PDF, pecsételt), általános összeállítási rajzok (DWG + PDF), alapozási elrendezés GPS-koordinátákkal, részletes anyaglista árként, telepítési útmutató
Műszaki adatok |
Specifikáció |
Szerkezeti típus |
Rögzített dőlésszögű földfelszíni rögzítés |
Dőlésszög |
10° (rögzített); 15–30°-os állítható sorozat is elérhető |
Modul tájolás |
Portré (2P); Tájformátumú változatok is elérhetők |
Modul elrendezés |
2×10 / 2×12 / 2×14 (egyedi igény esetén) |
Elsődleges anyag |
Q235B / Q355B szerkezeti acél (GB/T 1591) |
Felületkezelés |
HDG (ISO 1461) / cink-alumínium-magnézium ötvözet bevonat |
Korrózióvédelem |
C3–C5 (ISO 12944) |
Tervezett szélterhelés |
Legfeljebb 50 m/s |
Tervezési hóterhelés |
Legfeljebb 5400 Pa |
Rendszerfeszültség |
1000 V / 1500 V egyenáram |
Alapozási típusok |
Talajcsavar / Bevert cölöp / Beton |
Tervezett élettartam |
25 Év |
Szerkezeti garancia |
25 Év |
Tervezési szabványok |
EN 1990–1998, ASCE 7, AS/NZS 1170, JIS C 8955 |
Modulkompatibilitás |
Longi, JA Solar, Jinko, Trina, Canadian Solar, Risen, valamennyi főbb keretes modul |
Közüzemi méretű napelemfarmok (10 MW–500 MW+)
Független erőművek (IPP) és kormányzati pályázati projektek
Mezőgazdasági napelemes rendszerek (agrovoltai rendszerek)
Sivatagi napelemállomások (MENA-térség)
Partvidéki és szigeti projektek
Hegyvidéki és magashegyi területek
Bányászati területek és elhagyatott ipari területek újrahasznosítása
Ipari park tető- és talajszintű hibrid megoldás
Talajcsavar-alapozás: Ø68–114 mm, 1200–2500 mm hossz, 20–50 kN kihúzási teher, 150–250 csavar/nap gépenként. Betonmentes, újrahasznosítható.
Bevert cölöp-alapozás: C100–C150 csatornás szelvények, 1,2–2,5 m mélységbe süllyesztve, 300–500 cölöp/nap gépenként. A legkedvezőbb költség/cölöp nagyobb lépték esetén.
Betonalapozás: helyszíni öntés vagy előregyártott elemek. Megfelel az EN 1992 / ACI 318 szabványnak. Szikárda területekre és erős szélzónákra.
Lépés |
Tevékenység |
Időtartam (50 MW, 6 brigád) |
Minőségi ellenőrzés |
1 |
Területfelmérés és alapozási elrendezés jelölése |
2–3 nap |
GPS-ellenőrzés az alapozási koordinátáknál |
2 |
Alapozás telepítése |
15–25 nap |
Kihúzásos teszt (1 darab minden 200 alapra) |
3 |
Tartóoszlopok felszerelése után |
58 nap |
Tartóoszlop-tetejek magassága ±5 mm a sor mentén |
4 |
Fő tartószerkezet összeszerelése |
8–12 nap |
Tartók nyomatékkontrollja (10%-os mintavétel) |
5 |
Sín felszerelése |
10–15 nap |
Sín egyenesessége; földelési folytonosság |
6 |
Modul rögzítése |
15–20 nap |
Modulok igazítása; sorfeszültség-ellenőrzés |
7 |
Végső vizsgálat |
2–3 nap |
Teljes nyomaték-ellenőrzés; kivitelezési terv és valóság összehasonlítása |
Teljes mechanikai felszerelés: kb. 45–55 munkanap 50 MW-ra.
30 MW Burkina Faso, Nyugat-Afrika: Q355B anyag, HDG ≥85 μm (C4). Talajcsavar-alapozás (Ø76 mm, 1600 mm), így elkerülték a beton szállításának logisztikai problémáit. 2×14 elrendezés. Mechanikai befejezés 52 munkanap alatt. 3+ év üzemelés, szerkezeti hiba nélkül.
100 MW Al Dhafra, Egyesült Arab Emírségek: Cink–alumínium–magnézium ötvözet bevonat (C5 megfelelő). Beveréses cölöp, 2,5 m mélység sabkha körülményekhez. 2×12 elrendezés, 10°-os dőlésszög. Telepítési csúcsteljesítmény: 6,1 MW/nap. Éves karbantartási és üzemeltetési szerkezeti költség 40 %-kal alacsonyabb a sivatagi referenciaértéknél.
20 MW agrivoltai rendszer, Extremadura, Spanyolország: Emelt szerkezet, legalább 1,5 m földtől mért távolság a juhlegeltetés érdekében. Magasságállítható oszlopok (1,5–2,2 m) 3–5 %-os lejtésű terepen. 2×10 elrendezés. A 2024-es EU Agrivoltai Legjobb Gyakorlatok Jelentésében is szerepel.
Régió |
Tervezési kód |
Szélkód |
Európa / Afrika / Közel-Kelet |
EN 1993-1-1 |
EN 1991-1-4 |
Észak-Amerika |
AISC 360 |
ASCE 7-22 |
Ausztrália / Új-Zéland |
AS/NZS 4600 |
AS/NZS 1170.2 |
Japán |
JIS C 8955 |
JIS C 8955 |
Gyári tanúsítványok: ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 45001:2018, EN 1090-1 EXC2 (CE-jelölésre jogosult)
Képesség |
Mit jelent ez az Ön projektje számára |
több mint 20 év acél szerkezetgyártás |
Optimalizált keresztmetszeti tervezés – kevesebb acél MW-onként |
Teljes belső gyártósor |
Nincs minőségi kockázat alvállalkozóktól |
ISO-s tanúsítvánnyal rendelkező gyár |
EN 1090-1 EXC2 szabványnak megfelelő |
Szakmai mérnöki csapat |
15+ szerkezeti mérnök, SAP2000/RFEM belső szoftverekkel |
Világviszonylatban is tapasztalt projektcsapat |
30+ ország, 5 kontinensen |
Szigorú minőségellenőrzés |
MTC-igazolás, folyamat közbeni ellenőrzés, szállítás előtti audit |
Gyors szállítás |
4–6 hét szokásos; 2–3 hét expressz is elérhető |
Teljes élettartamű technikai támogatás |
A pályázat előtti műszaki tervezéstől az 5. évben végzett szerkezeti ellenőrzésig |


K1. Elkészíthető a rögzítő szerkezet a mi speciális projektünknek megfelelően?
Igen. Minden rendelés tartalmazza a projekt-specifikus szerkezeti számításokat, elrendezési rajzokat és anyagjegyzéket (BOM). A teljes műszaki csomagot a projektadatok kézhezvétele után 5 munkanapon belül szállítjuk.
K2. Mely nemzetközi szerkezeti szabványoknak felel meg a tervezés?
A tervezésünk az EN 1993, az ASCE 7, az AS/NZS 1170, a JIS C 8955 és más nemzeti szabványoknak megfelelően történik. A gyárunk rendelkezik EN 1090-1 EXC2 tanúsítvánnyal CE-jelzésű szerkezeti alkatrészek gyártásához.
K3. Melyik alapozási megoldást érdemes választani?
Az alapozási megoldás a talaj teherbíró képességétől, a talajvíz szintjétől, a korróziós kockázattól és a költségvetéstől függ. Először ajánljuk egy geotechnikai felmérés elvégzését. Csapatunk alapozási összehasonlító jelentést készít, amely tartalmazza a költségeket, az időtervet és a kockázatokat. Gyakran optimális a hibrid megoldás (csavaros + cölöpös alapozás).
K4. Mennyi a tervezési élettartam és a garancia?
25 éves tervezési élettartam. 25 éves szerkezeti garancia az HDG és a Zn-Al-Mg termékek esetében. A tényleges szolgálati élettartam C3–C4 környezeti osztályokban általában meghaladja a 30 évet.
Kérdés 5. Kínálunk szélcsatornás vizsgálatot?
Kódalapú számítások szabványos projektekhez. Szélcsatornás vizsgálat partnervizsgáló laborokon keresztül 100 MW-os vagy összetett terepviszonyokkal rendelkező helyszínek esetében. CFD-elemzés elérhető olyan helyszínekhez, amelyek épületek vagy terepjellemzők közelében találhatók.
Kérdés 6. Mi a minimális rendelési mennyiség?
500 kW (kb. egy 40 lábos konténer) első alkalommal történő értékelésre. Rugalmas tétel-szállítás ismétlődő EPC-ügyfelek számára.
Kérdés 7. Biztosítunk telepítési eszközöket?
Nyomatékkulcsok, hidraulikus cölöpbeverők és földcsavar-adapterek bérlésre vagy vásárlásra is elérhetők. Nagyobb projektekhez helyszíni telepítési felügyelet is elérhető.
# |
Szakasz |
Ajánlás |
Formátum |
1 |
Hero |
Dronnal készült felvétel egy befejezett nagykapacitású napelemes erőműről |
1920×750 px |
2 |
Áttekintés |
3D szétszedott nézetű megjelenítés címkézett összetevőkkel |
1200×800 pixel |
3 |
Szerkezeti szilárdság |
Q235B és Q355B keresztmetszeti összehasonlítási ábra |
800×600 pixel |
4 |
Korrózió |
Makrófelvétel: HDG és Zn-Al-Mg felületi összehasonlítás |
600×400 pixel |
5 |
Telepítés |
Időbeli sorozat: mezítelen terület → modulok |
1000×400 pixel |
6 |
Alapok |
Háromrészes ábra: földcsavar / bevertpálca / beton keresztmetszet |
1200×500 pixel |
7 |
Mérnöki |
5 lépéses folyamatábra |
1000×500 pixel |
8 |
Burkina Faso esete |
Helyszíni telepítési fénykép |
800×600 pixel |
9 |
Egyesült Arab Emírségek esete |
Légifotó: Al Dhafra napelemes park |
800×600 pixel |
10 |
Spanyolország esete |
Juhtenyésztés emelt napelemes tömbök alatt |
800×600 pixel |
11 |
Telepítési útmutató |
7 lépéses illusztrált útmutató |
1200×3000 pixel |
12 |
Szabványok |
Tanúsítási jelvények rácsos elrendezése |
800×200 pixel |
13 |
Gyár |
Gyártósor / HDG fürdő / minőségellenőrzési állomás |
1200×700 pixel |
14 |
Csapat |
Mérnöki csapat munka közben |
800×500 pixel |
15 |
CTA |
Termék megjelenítése érintési űrlap felületével |
1920×500 pixel |
Elsődleges: rögzített dőlésszögű talajra szerelhető rendszer, nagykapacitású napenergia-rögzítő szerkezet, napenergiás talajra szerelhető rendszer, talajra szerelhető napelemes tartószerkezet
Másodlagos: napelemes farmon használt rögzítő szerkezet, rögzített dőlésszögű napelemes tartószerkezet, nagyüzemi napelemes rögzítőrendszer-gyártó, Q355B típusú napelemes talajrögzítés, előszerelt napelemes rögzítőrendszer, napelemes alapozási talajcsavar
Hosszú farok: 50 MW-os projekt számára szolgáló talajra szerelhető napelemes szerkezet, EN 1993 szabvány szerinti napelemes rögzítőrendszer-gyártó, 25 éves garanciával ellátott napelemes talajrögzítés, napelemes rögzítőrendszer anyagjegyzéke (BOM) árajánlata