Sistem de montare fix la sol pentru uz utilitar | Proiectat pentru ferme solare de la 1 MW până la peste 500 MW la nivel mondial
Alegerea corectă a structurii solare montate pe sol reprezintă una dintre cele mai importante decizii în cadrul oricărui proiect fotovoltaic la scară de uzilitate. Sistemul de montare reprezintă aproximativ 8–12% din cheltuielile totale de capital (CAPEX) ale proiectului, dar o alegere necorespunzătoare privind proiectarea structurală, protecția împotriva coroziunii sau strategia de fundație poate crește costul energetic al vieții utile (LCOE) cu 5–15% pe durata ciclului de viață al activului, datorită costurilor mai mari de întreținere, degradării premature și opririlor neplanificate.
Sistemul de montare pe sol pentru uz utilitar cu înclinare fixă de 10° este conceput special pentru a elimina aceste riscuri pentru dezvoltatorii de proiecte, contractanții EPC și producătorii independenți de energie (IPPs). Fabricat din oțel structural de înaltă rezistență Q235B / Q355B, cu tratament superficial prin zincare la cald (HDG) sau acoperire cu aliaj Zn-Al-Mg, acest sistem oferă o durată de viață proiectată de 25 de ani în întreaga gamă de medii operative — de la Sahara până la coasta Mării Nordului, de la zonele tropicale din Asia de Sud-Est până la platourile înalte andine.
Ce diferențiază acest sistem de sistemele standard de suporturi:
Calculul structural complet este furnizat cu fiecare comandă — nu doar o listă de materiale. Echipa noastră de ingineri efectuează analiza încărcărilor de vânt conform EN 1991-1-4, verificarea încărcărilor de zăpadă conform EN 1991-1-3 și proiectarea seismică conform EN 1998, acolo unde este necesar, toate acestea fiind calibrate în funcție de coordonatele GPS exacte ale proiectului dumneavoastră și de normele locale de proiectare.
Trei opțiuni de fundație de la un singur furnizor — șuruburi de teren, piloți bătuți și beton — astfel încât să optimizați atât condițiile geotehnice, cât și bugetul de construcție, fără a gestiona mai mulți furnizori.
Sub-ansambluri preasamblate în fabrică — ansambluri de module 2×10, 2×12 sau 2×14 sosesc cu grinzile, șinele și elementele de fixare deja montate, reducând munca pe șantier până la 40% și diminuând erorile de instalare care cauzează întârzieri din cauza lucrărilor suplimentare.
gata pentru sisteme de 1500 V — proiectat pentru arhitecturile moderne fotovoltaice de înaltă tensiune, care reduc costul BOS pe watt.
Indiferent dacă licitați un parc solar guvernamental de 50 MW în Africa de Vest, construiți un proiect IPP de 200 MW în Orientul Mijlociu sau extindeți o instalație hibridă comercială de acoperiș spre sol în Europa, acest sistem oferă siguranța structurală de care are nevoie modelul dumneavoastră financiar.
1. Rezistență structurală ridicată pentru ansambluri cu deschideri mari și densitate mare
Proiectele la scară industrială necesită mai puține rânduri, dar cu o densitate mai mare de module pe rând, pentru a minimiza suprafața de teren utilizată și volumul de lucrări civile. Sistemul nostru folosește oțel structural cu aliaj scăzut Q355B pentru elementele principale de rezistență, oferind o rezistență la curgere cu 40% superioară celei ale oțelului standard Q235B, păstrând în același timp o excelentă sudabilitate și caracteristici de deformare la rece.
Metric |
Standard Q235B |
Versiune îmbunătățită Q355B |
Rezistență la curgere |
235 MPa |
355 MPa |
Rezistență la tractiune |
370–500 MPa |
470–630 MPa |
Deschidere recomandată |
Până la 30 m pe rând |
Până la 45 m pe rând |
Distanța între stâlpi |
La fiecare 3–4 m |
La fiecare 4–6 m |
Pentru proiecte din regiuni cu condiții geotehnice dificile — argilă expansivă, nisip afânat, nivel ridicat al apei subterane — varianta Q355B reduce numărul de puncte de fundație necesare, diminuând direct costurile legate de fundații prin piloți și de lucrări civile.
2. Protecție anticorozivă în mai multe niveluri concepută pentru amplasamentul dumneavoastră
Coroziunea este ucigașul tăcut al rentabilității activelor solare. Stabilim categoria de corozivitate atmosferică ISO 9223 a proiectului dumneavoastră și alegem tratamentul de suprafață corespunzător:
Categorie de corozivitate |
Condiții tipice de amplasament |
Tratament recomandat |
C2 (scăzută) |
Zonă rurală interioară, umiditate scăzută |
HDG ≥ 55 μm (ISO 1461) |
C3 (mediu) |
Zonă urbană/industrială interioară |
HDG ≥ 70 μm + strat suplimentar opțional |
C4 (Ridicul de ridiculă) |
Zonă litorală, 1–10 km, tropicală |
Strat de acoperire HDG ≥ 85 μm sau Zn-Al-Mg |
C5 (Extrem de ridiculă) |
Zonă offshore, <1 km, industrie grea |
Strat de acoperire cu aliaj Zn-Al-Mg + HDG ≥ 100 μm |
De ce contează Zn-Al-Mg: Spre deosebire de HDG standard, straturile de acoperire Zn-Al-Mg formează o patină densă și autoreparabilă care sigilează activ marginile tăiate și zgârieturile — cele mai frecvente puncte de cedare în structurile din oțel asamblate pe teren. Testele independente de pulverizare cu sare (ASTM B117) arată că elementele de fixare acoperite cu Zn-Al-Mg rezistă peste 3.000 de ore fără rugină roșie, comparativ cu 1.000–1.500 de ore pentru HDG standard.
3. Instalare mai rapidă = Conectare mai rapidă la rețea = Venituri mai rapide
Fiecare săptămână de întârziere în punerea în funcțiune costă o centrală de 50 MW aproximativ 15.000–25.000 USD în venituri pierdute, la tarifele tipice ale contractelor PPA. Abordarea noastră bazată pe module preasamblate vizează principalul factor care generează riscuri de întârziere pe șantier: forța de muncă necesară asamblării mecanice.
Subaranjeuri preasamblate, cu șine și elemente de fixare deja montate
Echipamente codificate prin culoare și ambalate pe loturi, conform zonei de amplasare a panourilor
Conexiuni cu cleme fără unelte pentru îmbinările dintre șine și grinzile de susținere (design patentat)
Suporturi standardizate pentru stâlpi la grinzile de susținere — un singur tip de suport pentru toate conexiunile
Rezultat obținut în practică în cadrul unui proiect de 30 MW din Burkina Faso: contractorul EPC a raportat o rată maximă de instalare de 4,2 MW/zi, utilizând 6 echipe, comparativ cu 2,8 MW/zi pentru sistemele convenționale cu asamblare prin șuruburi — o creștere a productivității cu 50%.
4. Trei sisteme de fundație, un singur partener de inginerie
Tipul fundației |
Cel Mai Bine Pentru |
Avantaj Cheie |
Scrobă de teren |
Nisip, lut, sol moale, locații izolate |
Fără beton, fără timp de întărire, cu 60% mai rapid |
Pilot batut |
Sol ferm, suprafețe mari și plane |
Cel mai scăzut cost pe punct de fundație, la scară mare |
Beton |
Teren accidentat, zone cu vânt puternic |
Stabilitate maximă, geologie complexă |
Pentru un sit tipic de 50 MW cu condiții variate de sol, o abordare hibridă (șuruburi de fundație pentru 70% din sit și piloni bătuți pentru 30%) poate reduce costul total al fundațiilor cu 15–20% față de o proiectare exclusiv cu beton.
5. Proiectat pentru încărcări extreme de mediu
Tipul de sarcină |
Capacitate de proiectare |
Standard APLICabil |
Sarcina de vânt |
Până la 50 m/s (180 km/h, ciclon de categorie 3) |
EN 1991-1-4 / ASCE 7 |
Încărcătura cu zăpadă |
Până la 5.400 Pa |
EN 1991-1-3 / JIS C 8955 |
Seismice |
Analiză a spectrului de răspuns disponibilă |
EN 1998 / IBC |
Temperatură |
plajă de funcționare de la −40°C până la +60°C |
Testare material certificată |
Colectarea datelor de intrare (Ziua 0): Coordonate GPS ale proiectului, fișă tehnică a modulului, raport geotehnic, capacitate CC țintă
Calculul încărcărilor (Ziua 1–2): Viteză de vânt de proiectare, categorie de teren, factor de topografie, încărcare de zăpadă conform codului aplicabil. Pentru regiunile fără hărți oficiale ale vântului, folosim datele de reanaliză ERA5 (înregistrări orare pe o perioadă de 40 de ani)
Modelarea structurală (Ziua 2–3): Modelare în SAP2000 / RFEM, inclusiv flambajul posturilor, momentele de încovoiere ale șinelor / grinzilor, proiectarea conexiunilor, verificarea capacității fundațiilor
Bucla de optimizare (Ziua 3–4): Optimizarea cantităților de materiale — ajustarea distanței dintre posturi, a secțiunilor și a adâncimii de îngropare — pentru minimizarea costului total instalat, menținând un coeficient de siguranță ≥1,5
Produse finale (Ziua 4–5): Raport de calcul structural (PDF, cu ștampilă), desene generale (DWG + PDF), plan al fundațiilor cu coordonate GPS, listă detaliată de materiale (BOM) cu prețuri, manual de instalare
Parametru |
Specificație |
Tip structură |
Montare pe sol cu înclinare fixă |
Unghi de înclinare |
10° (fix); serii reglabile între 15° și 30° disponibile, de asemenea |
Orientarea modulului |
Portret (2P); variante peisaj disponibile |
Configurație Modul |
2×10 / 2×12 / 2×14 (personalizate la cerere) |
Material Principal |
Oțel structural Q235B / Q355B (GB/T 1591) |
Tratament de suprafață |
Galvanizare în fierbinte (ISO 1461) / strat de acoperire din aliaj Zn-Al-Mg |
Protecția împotriva coroziunii |
C3–C5 (ISO 12944) |
Încărcarea proiectată a vântului |
Până la 50 m/s |
Încărcare de zăpadă proiectată |
Până la 5.400 Pa |
Tensiune de sistem |
1000 V / 1500 V CC |
Tipuri de fundații |
Șuruburi de teren / piloni bătuți / beton |
Durata de viață a proiectului |
25 de ani |
Garantie structurală |
25 de ani |
Standarde de proiectare |
EN 1990–1998, ASCE 7, AS/NZS 1170, JIS C 8955 |
Compatibilitate module |
Longi, JA Solar, Jinko, Trina, Canadian Solar, Risen, toate modulele cadrate majore |
Ferme solare la scară industrială (10 MW–500 MW+)
Proiecte de IPP și licitații guvernamentale
Fotovoltaice agricole (agrofotovoltaice)
Stații solare din deșert (MENA)
Proiecte costiere și insulare
Site de munte și înaltitudine
Exploatare minieră și reabilitare terenuri degradate
Parc industrial: combinație acoperiș–sol
Fundație cu șuruburi de sol: Ø68–114 mm, lungime 1200–2500 mm, rezistență la extracție 20–50 kN, 150–250 de șuruburi/zi pe mașină. Fără beton, reutilizabilă.
Fundație cu piloți bătuți: secțiuni tip canal C100–C150, îngropare 1,2–2,5 m, 300–500 de piloți/zi pe mașină. Cel mai scăzut cost pe pilot la scară mare.
Fundație din beton: turnată in situ sau prefabricată. Conform EN 1992 / ACI 318. Pentru teren stâncos și zone cu vânt puternic.
Treaptă |
Activitate |
Durată (50 MW, 6 echipe) |
Verificarea calității |
1 |
Studiul topografic al site-ului și marcarea amplasamentului |
2–3 zile |
Verificarea coordonatelor fundației prin GPS |
2 |
Instalarea fundației |
15–25 zile |
Test de extracție (1 la fiecare 200 de fundații) |
3 |
Montare ulterioară |
58 zile |
Elevația partea superioară a stâlpilor ±5 mm pe rând |
4 |
Asamblarea grinzii principale |
8–12 zile |
Verificarea cuplului pentru suporturi (eșantion de 10%) |
5 |
Montarea șinelor |
10–15 zile |
Dreptitudinea șinelor; continuitatea legării la pământ |
6 |
Montarea modulelor |
15–20 de zile |
Alinierea modulelor; verificarea tensiunii în serie |
7 |
Inspectia finală |
2–3 zile |
Audit complet al cuplurilor; comparație între execuție și proiect |
Instalarea mecanică totală: aproximativ 45–55 de zile lucrătoare pentru 50 MW.
30 MW Burkina Faso, Africa de Vest: oțel Q355B cu zincare prin scufundare la cald ≥85 μm (C4). Fundație cu șuruburi de ancorare în sol (Ø76 mm, 1600 mm), eliminând logistica betonului. Dispunere 2×14. Finalizare mecanică în 52 de zile lucrătoare. Funcționare de peste 3 ani fără probleme structurale.
100 MW Al Dhafra, Emiratele Arabe Unite: Înveliș din aliaj Zn-Al-Mg (echivalent C5). Piloni înfundați la 2,5 m pentru condiții de sabkha. Dispunere 2×12, înclinare de 10°. Rată maximă de instalare: 6,1 MW/zi. Cost anual de întreținere și exploatare structurală cu 40 % mai mic decât referința pentru deșert.
20 MW Agrivoltaic, Extremadura, Spania: Structură ridicată, înălțime minimă de 1,5 m deasupra solului pentru pășunatul oilor. Suporturi cu înălțime reglabilă (1,5–2,2 m) pentru terenuri cu pantă de 3–5 %. Dispunere 2×10. Recunoscut în Raportul UE privind cele mai bune practici agrivoltaice, 2024.
Regiune |
Cod de proiectare |
Cod vânt |
Europa / Africa / Orientul Mijlociu |
EN 1993-1-1 |
EN 1991-1-4 |
America de Nord |
AISC 360 |
ASCE 7-22 |
Australia / Noua Zeelandă |
AS/NZS 4600 |
AS/NZS 1170.2 |
Japonia |
JIS C 8955 |
JIS C 8955 |
Certificări de fabrică: ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 45001:2018, EN 1090-1 EXC2 (eligibil pentru marcarea CE)
Capacitate |
Ce înseamnă acest lucru pentru proiectul dumneavoastră |
peste 20 de ani de producție a structurilor din oțel |
Proiectare optimizată a secțiunilor — mai puțin oțel pe MW |
Linie de producție completă în interiorul uzinei |
Fără riscuri legate de calitatea subcontractanților |
Fabrică certificată ISO |
Conform standardului EN 1090-1 EXC2 |
Echipă inginerescă profesională |
peste 15 ingineri structuri, cu experiență în SAP2000/Rfem în cadrul companiei |
Experiență internațională în proiecte |
peste 30 de țări din 5 continente |
Control Riguros al Calității |
Verificare MTC, inspecții în timpul procesului, audit înainte de expediere |
Livrare rapidă |
4–6 săptămâni standard; 2–3 săptămâni express disponibile |
Asistență Tehnică Pe Tot Ciclul de Viață |
De la ingineria pre-ofertă până la inspecția structurală anuală 5 |


Întrebarea 1. Puteți proiecta structura de montare conform cerințelor specifice proiectului nostru?
Da. Fiecare comandă include calcule structurale specifice proiectului, desene de amplasare și listă de materiale (BOM). Pachetul complet de inginerie este livrat în maximum 5 zile lucrătoare de la primirea datelor proiectului.
Întrebarea 2. La care standarde structurale internaționale vă conformați?
Proiectăm conform EN 1993, ASCE 7, AS/NZS 1170, JIS C 8955 și alte standarde naționale. Fabrica deține certificarea EN 1090-1 EXC2 pentru componente structurale marcate CE.
Întrebarea 3. Ce tip de fundație ar trebui să aleg?
Depinde de capacitatea portantă a solului, nivelul apelor subterane, corozivitate și buget. Recomandăm întâi un studiu geotehnic. Echipa noastră oferă un raport comparativ privind fundațiile, acoperind costuri, termene și riscuri. Abordarea hibridă (șurub + pilon) este adesea optimă.
Întrebarea 4. Care este durata de viață proiectată și perioada de garanție?
durată de viață proiectată de 25 de ani. Garanție structurală de 25 de ani pentru produsele HDG și Zn-Al-Mg. Durata reală de funcționare în medii C3–C4 depășește de obicei 30 de ani.
Întrebarea 5. Oferiți teste în tunel aerodinamic?
Calculuri bazate pe norme pentru proiecte standard. Teste în tunel aerodinamic efectuate prin laboratoare partenere pentru situri de 100 MW sau cu topografie complexă. Analiză CFD disponibilă pentru situri situate în apropierea clădirilor sau a unor caracteristici ale terenului.
Întrebarea 6. Care este cantitatea minimă de comandă?
500 kW (aproximativ un container de 40 de picioare) pentru evaluarea inițială. Livrări flexibile pe loturi pentru clienții EPC care plasează comenzi repetate.
Întrebarea 7. Puteți furniza unelte pentru instalare?
Chei dinamometrice, dispozitive hidraulice pentru baterea piloților și adaptoare pentru șuruburi de fundație sunt disponibile în regim de închiriere sau vânzare. Supraveghere la fața locului pentru instalare este disponibilă pentru proiecte mari.
# |
Secțiune |
Recomandare |
Format |
1 |
Hero |
Imagine aeriană (cu dronă) a unei ferme solare la scară industrială finalizate |
1920×750 px |
2 |
Prezentare generală |
redare 3D cu vedere explodată și componente etichetate |
1200×800 px |
3 |
Rezistență structurală |
Diagramă de comparație a secțiunilor transversale: Q235B vs Q355B |
800×600 px |
4 |
Coroziune |
Fotografie macro: comparație între suprafețele HDG și Zn-Al-Mg |
600×400 px |
5 |
Instalare |
Secvență cu timp comprimat: teren gol → module |
1000×400 px |
6 |
Fundații |
Imagine cu trei panouri: șuruburi de fundație / piloni bătuți / secțiune transversală din beton |
1200×500 px |
7 |
Inginerie |
diagramă de flux cu 5 pași |
1000×500 px |
8 |
Cazul Burkina Faso |
Fotografie cu instalare pe loc |
800×600 px |
9 |
Cazul UAE |
Vedere aeriană: Parcul solar Al Dhafra |
800×600 px |
10 |
Cazul Spania |
Oile pasc sub panourile fotovoltaice ridicate |
800×600 px |
11 |
Ghid de instalare |
ghid ilustrat în 7 pași |
1200×3000 px |
12 |
Standarde |
Grilă de insignă de certificare |
800×200 px |
13 |
Fabrică |
Linie de producție / baie HDG / stație QC |
1200×700 px |
14 |
Echipă |
Echipa de inginerie în lucru |
800×500 px |
15 |
CTA |
Imagine produs cu suprapunere formular contact |
1920×500 px |
Principal: sistem fix cu înclinare pentru montare pe sol, structură de montare solară la scară industrială, sistem de montare solar pe sol, sistem de suport PV montat pe sol
Secundar: structură de montare pentru ferme solare, sistem de susținere solar cu înclinare fixă, producător de sisteme de montare solar pentru uz utilitar, sistem de montare solar la sol din oțel Q355B, sistem de montare solar preasamblat, șuruburi de fundație pentru sisteme solare
Cuvinte-cheie cu volum scăzut: structură de montare solară la sol pentru proiect de 50 MW, producător de structuri de montare solar conforme cu EN 1993, sistem de montare solar la sol cu garanție de 25 de ani, ofertă de preț pentru lista de materiale (BOM) a sistemului de montare solar